Amíg egy molyos Galaktika újdonságok beharangozóban nem találkoztam ezzel a könyvvel, fogalmam sem volt, hogy lesz folytatása a „Ház az Égszínkék tengernél” -nek. Bele sem nagyon gondoltam, hogy mit lehet folytatni egy lezárt történeten, de hagytam magam, mert nálam Klune neve már egy minőségi garancia. A Kluneverzum egyetlen darabja sem okozott még csalódást.
Az új regény külalakja pompásan illeszkedik a sorozatba, kifejező és gyönyörű. A magyar Klune borítók mindegyike egy csoda, de az Égszínkékesek különösen nagy kedvenceim.
A történet maga tulajdonképen a főnix ami feltámad hamvaiból, hogy nagyobb, fényesebb és ragyogóbb legyen. Hasonlít az elsőhöz mégis sokkal több annál.
Nekem ketté is vált. Volt egy cuki mégis nagyon komoly cselekmény, a maga bohókás sokszínű környezet- és jellemrajzával, és mögötte ott volt egy kiáltvány is. Egy hosszú, sokmondatos, érzelmes mégis nagyon pontos és átgondolt válasz egy ismert személy kirekesztő kijelentéseire. Nem kell a sorok közt olvasni, hogy értsük, sőt Klune a köszönetnyilvánításokban egész konkrétan ki is fejti a gondolatatit. A magam részéről én mélyen egyetértek vele.
Mindig nehéz megértenem, hogy a világ miért nem jó színesben, hogy a másság és különcség miért zavar bárkit is, és hogy akit zavar, az miért nem törődik a saját dolgával? Szerintem mindenkinek megkérdőjelezhetetlen és elemi joga van ahhoz, hogy olyan legyen amilyen akar, és amilyen tud.
Voltak a történetnek komolyan megterhelő részei. A politika a mindennapokban is sok, itt pedig rettenetesen tömény és pusztító, ahogy kontrasztot alkotott a gyerekek édes és egyszerű világlátásával. Gyűlöltem minden percét a hivatali eljárásnak, a felügyelő létének, stílusának és módszereinek. Szerencsére a kölykök ellensúlyozták a viselkedését, sőt. Lucyt és Davidet versenyben imádtam a szörnyetegségéért. David egy vidám, új színfolt a Marsyas szigetek egén. Egy hatalmas és borzalmas jetikölyök, ölelnivaló hófehér bundában, jégpotyogtatásra alkalmas könnycsatornákkal. De a korábbról már ismerős kölykök is világbajnokok kedvességben, empátiában és csintalanságban.
Az első rész nekem könnyedebb, üdítőbb olvasmány volt, ez fájdalmasabb és tartalmasabb, de ugyanolyan jó. Rávilágított a társadalom hibáira, a politika ocsmányságára. Megmutatta, hogy mennyit jelent a mondanivaló tálalása.
Ez egy felforgató könyv, a szó legjobb értelmében. Kiáll a szabadság egyenjogúság és testvériség mellett, úgy ahogy kevesen teszik, és ahogy mindenkinek kellene.
Az elképzelt világ társadalmi és politikai berendezkedése nagyon pontosan tükrözi a valós világét. Ráadásul nekem borzalmasan ismerős. A karhatalom megmondja mit olvashatsz, hogy gondolkozhatsz és hogy legyél besúgó. Az egyszerű állampolgár pedig tűri, pedig nem űzi el, hagyja, hogy rátelepedjen és nyomassza. Mindig egy József Attila sort juttatt eszembe: „Fortélyos félelme igazgat.” Pedig nagyon fontos, hogy a 21. században már ne kelljen félnie senkinek amiatt, hogy nem olyan, mint mindenki más
Én a magam részéről szeretek szabadon lélegezni. Egyszer majd fogom a családom és a Marsyas szigetekre költözöm, Azt hiszem heteroként mi leszünk ott a legfurcsábbak, de sebaj, mert jól bírják a különcöket. Calliope utálni fogja a macskáimat, de a társaság majd mindenért kárpótol.
Köszönöm szépen a Galaktikai Könyvek kiadójának a Metropolis Médiának, hogy ez a regény eljutott hozzám.
Adatok:
Kiadó: Metropolis Media Kiadó
Megjelenés: 2024.
Oldalszám: 480.
Megjelenés: 2024.
Oldalszám: 480.
Fordította: Szente Mihály
Fülszöveg:
Arthur Parnassusnak jó élete van, amit egy rossz hamvaiból épített fel. Egy távoli, különös szigeten működő, furcsa árvaház nevelője, és reméli, hogy hamarosan örökbe fogadhatja a házban élő hat veszedelmes, mágikus gyermeket. Keményen dolgozik, és teljes szívéből szereti a csöppségeket, hogy egyikük se kelljen megismernie soha azt a magányt és kínt, amit ő tapasztalt meg, amikor réges-régen, árvaként élt ugyanezen a szigeten.
Nincs egyedül: vele tart élete szerelme, Linus Baker, a Mágikus Ifjakért Felelős Minisztérium volt gyermekjóléti ellenőre. És támogatja Zoe Chapelwhite, a szigettündér, valamint annak barátnője, Helen Webb polgármester. Ők négyen mindenre készek, hogy megvédjék az árvaház lakóit.
Ám egy napon Arthurt vizsgálóbizottság elé idézik, hogy tanúvallomás keretében meséljen sötét múltjáról, és azon kapja magát, hogy ő vezeti a harcot egy olyan jövőért, ami a családját és az összes mágikus lényt megilleti.
Ezzel egy időben új, mágikus gyermek szeretne csatlakozni a szigeten lévő otthon lakóihoz – egy gyermek, aki abból merít erőt, hogy szörnyetegnek mondja magát, míg Arthur mind ez idáig mindent megtett, annak érdekében, hogy ettől a megbélyegzéstől megóvja a kicsiket.
Ám Arthur vallomása nyomán a minisztérium ismét ellenőrt küld a szigetre, hogy minden korábbinál szigorúbb vizsgálat alá vesse az árvaházat…
Üdv újra a Marsyas-szigeten! Ez a könyv Arthur története.
A regény megvásárolható itt: Galaktikabolt