Ez egy végtelenül cuki, rendhagyó történet. Semmi szokványos nincs benne, még úgy sem, hogy több romantikus toposzt is felhasznál. A szereplők érdekesek, a mondanivaló aktuális, a körítés pedig túlvilági. Nagyon szórakoztató. De kezdjük az elején.
Kirsty Greenwood debütáló regényének megjelentetése bátor húzás volt a General Press Könyvkiadótól, bár azért ők gyakran nyúlnak újszerű, izgalmas témákhoz. Mégis, az ismeretlen szerző első könyve egy egészen morbid felütéssel indult, és fogalmam sem volt hogyan teljesül ebből a fülszöveg ígérete. Ráadásul Delphie egy kifejezetten irritáló, magának való, szögesdrót jellegű személyiségnek látszott, amit értelmes férfi bottal sem piszkálna meg, messziről sem. Szóval a nő meghalt, nem kár érte, spongyát rá... izé szemfedelet. Aztán jött egy másik nő a csillámporosan pozitív ám némiképp halott Merritt, aki visszaküldi az anyaszomorítót a földre egy furcsa kihívással. Delphie-nek meg kell találni, majd csókolni egy pasit 10 nap alatt ahhoz, hogy életben maradjon. A játék elindul, és egészen furcsa utakra kanyarodik.
Az idővel valós versenyfutás miatt, az elszigetelten élő lány kénytelen segítőket keresni, és másokra támaszkodni. Kinyílni, és hagyni, hogy mások is lássák a problémáit, gyengeségeit, és az életének kevéssé szép oldalait. Delphie-nek újra és újra ki kell lépnie a komfortzónájából, szembe kell néznie a félelmeivel, és le kell győznie az ellenérzéseit. Ez az, ami miatt a történet néhol mulatságos, máskor szívszorító, és nagyon valós.
A főszereplő egy kifejezetten magának való, zárkózott és magányos fiatal nő New Yorkban. Nem egy ritka jelenség. Személye egyben a kor tipikus nőalakja, aki nehezen vagy egyáltalán nem talál sem társat, sem barátokat egy digitalizált, valós közösségi terek és kapcsolatok nélküli világban. Nagyon ijesztő jelenség az elmagányosodás, amitől egyenes út vezet ahhoz, hogy háklis, zárkózott és nehezen megnyíló emberekkel legyenek teli a lakóházak. Delphi esetében ezen az állapoton csak a halál segített, de azért nem lenne jó, ha mindenki idáig jutna.
A történetben minden más szereplőnek is megvan a maga terhe, és negatív tulajdonsága. Mindegyikük felépített háttértörténettel rendelkezik, és sajátos személyiséggel. Emiatt egyikük sem paneles, és mindegyikük kedvelhető, még azok is, akik furcsák, gonoszkodóak vagy kotnyelesek.
A történet nagyjából egyenes úton halad, de azért van benne néhány csavar. Cseppet sem volt unalmas és nagyon gyorsan olvasható. Tetszett, ahogy több romantikus toposzt is beépített a szerző a cselekménybe, de nem vált klisévé a regény.
A „Holtomiglan-holtodiglan” nekem eddig biztosan az év legszórakoztatóbb romantikus olvasmánya volt.
Köszönöm szépen a könyvet a General Press Kiadónak!
Adatok:
Kiadó: General Press Kiadó
Megjelenés: 2025.
Oldalszám: 392
Fordította: Gieler Gyöngyi
Fülszöveg:
Hogyan találjunk meg egy pasit tíz nap alatt?
Amikor az egyedüllétre berendezkedett Delphie egy hamburgerfalatka okozta fulladás miatt a túlvilágon találja magát, azt gondolja, ennél váratlanabb fordulat már nem következhet a számára. A bizarr helyszínen azonban belebotlik a legdögösebb férfiba, akit valaha is látott, és akiben minden bizonnyal megtalálta a lehetséges lelki társát.
Az idillnek azonban egy csapásra vége szakad, amikor valaki beront, és végzetes hibára hivatkozva visszaküldi a férfit a földre. A kétségbeesett Delphie kap egy második esélyt: ő is visszatérhet az élők sorába, ha tíz napon belül eléri, hogy a titokzatos idegen önszántából megcsókolja. Ahhoz azonban, hogy megtalálja a férfit egy milliók lakta városban, Delphie-nek a szívére kell hallgatnia, és meg kell tanulnia segítséget kérni…
A könyv megvásárolható ezen a linken: General Press Kiadó