Sunday, 23 February 2025

Fedina Lídia: Mi ​a szerelem?

Fedina Lídia kíváncsivá tett. Korábban a Bűbájpalota első részét olvastam tőle, illetve a Galaktika magazinban pár novelláját, emiatt nekem nem feltétlenül tűnt történelmi regényírónak, bár talán nem is jó beskatulyázni senkit. Másrészt Petőfi nekem az egyik legkedvesebb magyar költőm, anélkül, hogy idealizálnám. Épp a hóbortossága, fiatalos lendülete és az időnként giccsesnek és túlzónak tűnő, mégis egyedi kifejezésmódja miatt szeretem nagyon. Róla aztán tényleg nehéz bármi újat mondani, annyian feldolgozták már az életét, hogy mindenki ismerni véli, és mindenkinek van egy Petőfi-képe otthon, akár akarja, akár nem. Fedina Lídia megszellőztette most, ezt a néhol már elavultnak tűnő Petőfi-kultuszt. Élővé, és közelivé tette a nemzet költőjét úgy, hogy éppen azok a tulajdonságai kaptak több napfényt, amelyek nem a legszebbek. Én ezt nagyon bírtam.

A borító szerintem szép, de túlidealizált, különösen Júliára nézve. Az a lány közel sem volt ennyire szép, viszont annál érdekesebb személyiség.

Maga a regény pergő hangú, irodalmi idézetekkel tűzdelt, párbeszédes mű, gyorsan olvasható, és a nyelvezete sem régies. Csupán egy-egy cseléd használja a népnyelvet, de az inkább mulatságosnak hat, mint nemzetieskedőnek. Egy kicsit hiányoltam is a Reformkort. Bár Júlia többször tetszeleg honleányként, a korrajz maga kevés szót kap a történetben. Említésszinten feltűnik egy-egy irodalmi alak, úgy mint Jókai, Vasvári vagy épp Arany, de Petőfi politikai nézeteiről vagy épp kor terített asztal melletti ideológiai vitáiból nem nagyon látunk semmit. A kisasszonyok életét és a romantikus elképzeléseit viszont alaposan megismerjük, nemcsak Júlia, hanem Térey Mari és az anyáik szemszögéből is.

Néhol felbukkannak alsóbb osztálybeliek, külföldi tisztek, vagy szó esik a kettő közti polgári rétegről, de igazán a társadalmi feszültségekről, az uralkodóval szembeni ellenérzésekről, vagy a lázadó Petőfiről itt még nemigen esik szó. Petőfi sokkal inkább a szerelmes férfi szerepében mutatkozik meg.

A szerző ebben alapos, teljesen átjön a romantikus Petőfi érzés, nemcsak a beidézett költeményekből, hanem a nagy érzelmekből és a hebehurgyaságból is. Gyakran felejtjük el, hogy bár Petőfi Sándor az egyik legnagyobb magyar költő, 27 évesen meghalt (valószínűsíthetően). Koránt sem lehetett még kiforrott személyiség amikor Júliával megismerkedett. Ugyan másként nőttek fel az emberek az 1800-as években, de akkor is elég fiatalok voltak a nagy érzelmi ingadozáshoz, a végletes szerelemhez, és a józan ész ignorálásához.

Júliáról nehéz eldönteni, hogy csak a hírnév miatt szerette a költőt, vagy tragika, aki élvezi a szívszerelem fájdalmát, esetleg naiv vidéki lány, aki a nem lát túl Endrőd, és a lovagjai árnyékán. Esetleg már az a nő, aki minden elkövet Petőfi megtalálásáért, vagy az, aki első szóra férjhez megy máshoz. A regény nem is igazán foglal állást, egy bonyolult Júlia-képet fest, aminek a hitelességét idézett levelei és a naplója alapozza meg.

Fedina Lídia szerintem egy kicsit túl szigorú volt Szendrey Ignáchoz, aki nyilván tiltotta a lányát egy nincstelen és szeleburdi fiatalembertől, de az életútja és a szakmai sikerei egy alapvetően kiegyensúlyozott és racionális embert mutatnak.

Nekem a regény erősen romantikus és érzelmes, én kevesebb szerelemmel is ellettem volna, de teljesen megértem a két álmodozó fiatal lelki állapotát. Összességében érdekes és friss a regény, közelebb hozza az olvasóhoz Petőfi Sándort és Szendrey Júliát, és segít megérteni Petőfi romantikus költészetét is.

A regényt köszönöm szépen a Könyvmolyképző Kiadónak.

Adatok: 

Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Megjelenés: 2024.
Oldalszám: 376.

Fülszöveg:

Harc ​a boldogságért.
A költő, aki szinte mindig szerelmes, végre találkozik az igazival.
A lány – aki eddig leginkább a szerelem gondolatát szerette – lángra lobban.
Pedig sorban állnak nála a kérők, és szinte mind ígéretesebbnek tűnik egy rang és biztos megélhetés nélküli poétánál, még ha ennek a poétának a csillaga emelkedőben is van éppen…

Petőfinek nem csak a vetélytársakkal és a szülők ellenkezésével kell megküzdenie.
Az útjába gördülő számos akadály és Júlia bizonytalankodása próba elé állítja az állhatatosságát; elérkezik az idő, hogy bizonyítsa, az érzés, ami ezúttal hatalmába kerítette, minden korábbinál igazabb. Ez a Szerelem.
Júliának, akit a fúvó széltől is óvtak, és a valóságról oly keveset tud, fel kell fedeznie, mi is a szerelem, és mi a vágy – túl azon, amire addig az olvasmányai tanították. Egyre jobban megértve önmagát és az érzelmeit, már csak egy kérdés maradt: elég bátor-e, hogy kövesse a szívét, akkor is, ha az történetesen minden józan megfontolás ellenére Petőfi Sándorhoz húzza?
A kultikus pár örök szerelmének története, melyet Fedina Lídia úgy mesél el, ahogy még soha senki.
A könyv megvásárolható ezen a linken: Könyvmolyképző Kiadó

No comments:

Post a Comment