Korábban olvastam már Guillaume Musso néhány regényét, és meg kell mondjam nem voltam nagyon elragadtatva az Írók titkos életétől. El kell ismernem, hogy nagyon különleges író, és kifejezetten csavarosak a történetei, de én jobban kedvelem a leírásos műveket. A környezetemben sokszor elő is jön a Musso-kérdés, mert a könyvtárban az egyik legolvasottabb szerző, és általában arra jutunk a kollégáimmal, hogy Mussot vagy nagyon szeretik az olvasók, vagy nagyon nem.
Emiatt tőlem szokatlan módon fenntartásokkal kezdtem el olvasni a Park Kiadó frissen megjelent Musso képregényét, annak ellenére, hogy a műfajt szeretem.
Szerintem nagyon izgalmas vállalkozás egy ismert és népszerű regényből képregényt készíteni. Azt hinnénk elsőre, hogy nem túl kockázatos, hiszen garantált a siker, de biztos vagyok abban, hogy ha az író és a rajzoló nem találják meg a közös pontokat akkor nagyon mellé is mehet a történet. Itt azonban a francia író és az amerikai grafikus nagyon egymásra találtak.
Guillaume Musso nekem nem annyira franciás szerző, hiányzik belőle az a könnyed sikk, ami a franciákat jellemzi. Sokkal inkább amerikai stílusú, mozgalmas, forgatókönyvszerűen pergő eseményekkel és kevés leírással operáló, cselekményközpontú író. Épp ezért regényei tökéletesen működnek képregény alapként is.
Amikor először olvastam az eredeti verzióban a regényt, nem varázsolt el, épp a gyors váltások miatt. Úgy éreztem nincs kidolgozva a cselekmény, sokszor a véletlen hoz megoldásokat, és egyik-másik fordulat túlzónak tűnt. Így másodszorra, képregényesen egészen más jelentéstartalmakat kapott, talán pont azért, mert a grafikus másként világította meg az eseménysorokat mint a saját képzeletem.
A képregény színvilága is igazodik a történethez, kontrasztos, és erőteljes. Sok a piros, kék, narancssárga szín, amik a drámai hatást erősítik.
Az Írok titkos élete egy eldugott kis szigeten játszódik, ahol nemcsak a tengerparti, hegyvidékes környezet van elrejtve a turisták elől, hanem a titkok is biztonságos távolban vannak lelepleződéstől. Mígnem egy véletlen olyan eseménysort nyit meg ami megszellőztet egy rég elfeledett bűntényt, és az emberi gyarlóságok is napvilágra kerülnek. Ez a rejtélyesség kifejezetten jól megragadható a képregényben.
A szereplők a regényben csak felületes jellemrajzot kaptak, ez azonban a képregényben nem jött át, mert a grafikus kitölti a szövegbeni hézagokat, kvázi felöltözteti a viszonylag egyszerű, tényszerű leírásokat. Keveset bíz az olvasóra, ugyanakkor pompásan szemlélteti Musso gondolatvilágát, és kiteljesíti a regényt.
Nagyszerű vállalkozás volt a regény újraalkotása, emiatt most sokkal nagyobb kedvvel állok neki az új Musso regények.
A könyvet köszönöm szépen a Park_Könyvkiadó-nak!
Adatok:
Kiadó: Park Kiadó
Megjelenés: 2024.
Oldalszám: 192
Fordította: Sárközy Éva
Fülszöveg:
„Mindenkinek három élete van: egy nyilvános, egy privát és egy titkos.” Gabriel Garcia Márquez
Három kultuszregénnyé vált művel a háta mögött a híres író, Nathan Fawles visszavonul a Földközi-tenger partvidékének közelében fekvő, csodálatos és vad Beaumont-szigetre. Húsz évvel később regényei töretlenül népszerűek. Mathilde Mooney, a fiatal újságírónő a szigetre utazik, hogy a titok nyomába eredjen. Veszélyes párharc veszi kezdetét, igazság és hazugság áll szemben egymással, a szerelmet és a rettegést pedig csak egy hajszál választja el egymástól…
Guillaume Musso felejthetetlen regénye Miles Hyman csodálatos feldolgozásában kel új életre.
A könyv megvásárolható ezen a linken: Booklove
No comments:
Post a Comment