Nagyon szeretem a Disney retellingeket, még akkor is, ha tulajdonképpen retellingek rettelingjét olvasom. A Sorsfordító történetek pedig különös kedvenceim, mert mindegyik egy erős női főhős regénye. A Disney Hercegnők ezekben a mesékben kilépnek a bájos édes szerepkörükből és megmentőkké válnak.A Robin Hood eredetijét még nem olvastam, de a Disney mesét is olyan régen láttam, hogy csupán néhány szereplőre emlékeztem, szerintem azokra is inkább a képeskönyvből. Úgyhogy gyorstalpalóval kezdtem, és megnéztem a rajzfilmet a Disney Chanelen. (Felnőtt fejjel simán csinálok ilyeneket máskor is, a családomnak már fel sem tűnik, hogy sokadszorra hallgatják az Aladdin főcímdalát.)
Szerintem alapvetően a Disney mese rendben van. Kicsit karcos már, kicsit ódivatú, de még mindig nagyon jól van összerakva, viccesek a nevek, érdekesek a karakterek és tanulságos a mese. De… A Sorsfordító történet nekem most sokkal többet adott. Nemcsak azért, mert Mariant tette meg főhősnek, hanem azért, mert sokkal látványosabbá tette a gazdagok rémuralmát, a befolyásolhatóságot, és Robin gyávaságát is. Zseniális volt a történetszerkesztés. Sokkal összetettebbé vált a sztori, mint az eredeti, nemcsak a mesénél lett több, de a filmeknél is. Nagyon klassz az állatok szerepfelosztása, nekem kifejezetten tetszett például a mókusok helye a történetben, de a nyuszicsalád természetüktől idegen bátorsága is. A rókák ravaszak voltak, de érzelmesek és hősiesek, a medve vicces, a borz hűséges, az oroszlán(ok egyike) pedig idióta. Mindegyik szerep eltér kissé a hozzá társított paradigmától, de mindegyik lehetségesnek tűnt.
Marian szerepében pedig bőven van girl power, de Kodács az aki megtestesíti a modern nőt. Nem egy tipikus szépség, de annyi erő, kitartás és bátorság van benne minden hátránya ellenére, hogy igazi példaképpé válik.
Ez a történet igazán korosztályközi, simán olvasható kisiskolásoknak, de felnőtteknek is kifejezetten élvezetes. Ami talán kicsit fujjj a kiskamaszoknak, az a két főhős közti érzelmi kapcsolat, de szerintem még bőven belefér az „elviselhető” kategóriába. Én nagyon bájosnak találtam azt a barátságból szerelem dolgot, de az elsődleges olvasói célcsoport még annyira nem szokott rajongani a szerelemért.
Bár nekem Mulan a kedvenc Disney karakterem, ennek okán eddig a Fénytöréseket tartottam a legjobb Sorsfordító történetnek, most a Tolvajok Hercegnője egy kicsit lekörözte.
A könyvet köszönöm szépen a @ManóKönyvek Kiadónak!
Adatok:
Kiadó: Manó Könyvek Kiadó
Megjelenés: 2025
Oldalszám: 400
Fordította: Pócza Alíz
Fülszöveg:
Párizsi útjáról visszatérve Marian kisasszony nyomban észreveszi, hogy szeretett Angliájában minden megváltozott. Legjobb barátját, Robint száműzték; szeretett nagybátyja, Richárd király meghalt; Nottingham lakói pedig elszegényedtek a rájuk rótt adóktól. Hűséges dajkájával összefogva Marian úgy dönt, hogy kezébe veszi a dolgokat és segít a falu éhező lakóinak. Közben a sherwoodi erdő mélyén megtalálja Robint és barátait. Vajon csatlakoznak Marianhoz, vagy hagyják, hogy a rókalány egyedül hajtsa végre veszélyes tervét?
No comments:
Post a Comment