Elizabeth Lim-től eddig a „Fénytörések” című „Sorsfordító” regényt olvastam, ami az egyik kedvencem a sorozatból. Már abból az egy könyvből kiderült számomra, hogy a japán-amerikai szerző tehetséges meseszövő. A Hajnalszövő pedig az egyik legjobb távol-keleti gyökerű fantasy amit valaha olvastam. Spoiler: elragadtatott értékelés következik, meg sem próbálom tagadni.
Már a megjelenése is gyönyörű a Hajnalszövőnek. Kékesen-lilásan-rózsaszínesen sajátos színvilágú, az élfestése pedig nekem különösen tetszik, nem túldíszített, mégis erőteljes. Alapvetően nem vagyok oda ezekért a színekért, ráadásul a távol-kelet nekem sárga és piros, mégis csodaszép lett így és teljes a cím és a borító egysége.
De az egész történet olyan, mint egy gazdagon hímzett kínai selyem. Egységes, részleteiben mégis aprólékos, gyönyörűen kidolgozott munka. Minden fénynél mást mutat, de mindenhogy csodálatos. Nagyon erős a világépítése, úgy is, hogy nem viszi el a hangsúlyt a cselekményről. Épít az ismert mesékre, a keleti világ hagyományaira, és a történelemre is, mégis egészen egyedi. Kicsit kínai, kicsit perzsa, de főként nagyon misztikus és tökéletesen egyben van. Pont, mint a regény elején a részletgazdag térkép, ami az apróságokban is száz csodát rejt.
A cselekmény is mozgalmas, és egy vonalon halad, amit én nagyon szeretek. Nincsenek nagy ugrások szerteágazó történetszálak, de mégis izgalmas és érdekes tud maradni. Az egész egyértelműen A-ból B-be halad, és nagyjából látható hova tart, de mégis akadnak meglepetések és váratlan fordulatok. Mintha csak bizonyítani akarná az írónő, hogy nem kell túlbonyolítani ahhoz egy cselekményt, hogy fenn tudja tartani az érdeklődést.
A főszereplők hamar kedvenccé váltak. Maiaban életre kel Mulan minden merészsége, de magában hordozza a keleti nők csendes finomságát, keménységét és állhatatosságát. Bár látja a császárság minden árnyát, mégsem kérdőjelezi meg egyszer sem a hatalmát. Egy igazi erős, hagyománytisztelő és okos szereplő, akinek azért akadnak hibái is. A férfi főszereplő ugyanígy sokszorosan árnyalt, izgalmas a háttértörténete és a gyengeségeivel is rendkívül szerethető. Az E/1-es narráció Maia szemszögéből mesél a birodalomról, a varázslatról a családról a kihívásokról és a szerelemről.
Az első perctől berántott az olvasás és faltam a lapokat, most viszont a függővéggel együtt hagyott egy hatalmas űrt a regényt, úgyhogy egy darabig csak néztem magam elé, hogy jó, de most mit olvassak?
Szóval imádtam ezt a történetet. Nagyon várom a folytatást, és szívből ajánlom mindenkinek, aki szereti a meséket.
Köszönöm szépen az élményt a Menő Könyvek Kiadónak!
Adatok:
Kiadó: Menő Könyvek Kiadó
Megjelenés: 2025
Oldalszám: 536
Fordította: Herman Alexandra
Fülszöveg:
Maia Tamarin minden vágya, hogy ő lehessen a legjobb szabó a birodalomban, és egyszer magának a császárnak készíthessen ruhákat. De mivel lánynak született, a legtöbb, amiben reménykedhet, egy előnyös házasság.
Ám amikor a császár az udvarba hívatja a lány beteg édesapját, hogy vegyen részt a birodalmi szabó megtisztelő és jövedelmező címéért folytatott versenyben, Maia átveszi az apja helyét, és fiúnak öltözve a Nyári Palotába utazik. Ha nyer, minden vágya teljesül. Ha veszít, a biztos halál vár rá. Csakhogy fogalma sincs, mire vállalkozott…
Elizabeth Lim legújabb fordulatos, sodró lendületű fantasy duológiája a Hat bíborszín darumadár sorozat világában játszódik, ám a japán helyett ezúttal a kínai kultúrából merít.
A könyv megvásárolható ezen a linken: https://manokonyvek.hu
No comments:
Post a Comment