Kristy Manning bemutatkozó regénye a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg 2023-ban. Az ausztrál írónő történelmi fikciókat és utazással kapcsolatos cikkeket ír. Mindkét téma markánsan megjelenik ebben a regényben is, egy nagyon kiegyensúlyozott ötvözetben. Korokon és földrészeken át követhetjük egy nagyszerű és létező ékszerkincs történetét, el-elhagyva a valóságot, de mindvégig hitelesen követve a történelmi eseményeket. Az eredeti angol nyelvű kiadáshoz hasonló, mégis számomra sokkal letisztultabb borító, színvilágában a regényt, képi megjelenésében az 1920-as éveket idézi. Bár a fedlapon valóban tetten érhető egy kor, a történet valahogy mégis időtlen. Több szálon és több időben haladnak szinte párhuzamosan a regényben meghatározó és érdekes sorsok, mégis nekem inkább a Cheapside-i ékszerkincs halhatatlan és felbecsülhetetlen valóját ragadja meg leginkább.
Kristy Manning története félig fikció, félig valóság. Igazából nagyrészt fikció és kis dózisban valóság, de annyira valószerűnek tűnik, hogy az olvasó hajlamos elhinni, minden úgy történt, ahogy le van írva. A tények egy, a könyvnél okkal színtelenebb történetet mutatnak. A Cheapside-i ékszerkincs létezik, és valóban a föld alól került elő. Ennyit tudni csak, bár nyilván a történészek sok apró adalékanyagot tudnak kapcsolni a kincshez, mégis a kapcsolódó emberi történetek lesznek igazán érdekesek. Még akkor is, ha csak kitaláltak. A könyvben leírt sorsok főként a szerzői fantáziát dicsérik, bár annyira illeszkednek az adott korokba, hogy akár valósak is lehetnének... Az indiai gyémántbányáktól a Londoni Múzeumig egy olyan utat épített fel, amely nemcsak fájdalmas és felemelő életeket mutat be, hanem pontos korrajzot is fest. Elmeséli az ékkőbányászok küzdelmes életét, a Kelet-Indiai Társaság égisze alatt, az ékkőkereskedők veszélyes életét, de elvezet bennünket a Londoni tűzvész idejére, és a modern Anglia építésének korszakába az az 1910-es évekbe is. Sok különleges életúton keresztül, sok szálon kapcsolódva érkezzünk meg a jelenbe, ahol egy fiatal nő az ékszerek kutatása nyomán egészen másfajta kincseket is talál.
Elképesztően sok különféle sors, érzés, születés és halál kapcsolódik egy kivételesen gazdag ékszerlelethez, és az ember óhatatlanul is eltöpreng, vajon megéri-e. Vajon a csodás csillogás, a ritka alkalmakkor viselt, máskor széfek sötétjében őrzött, arannyal és zománccal keretbe zárt drágakövek megérik-e a szenvedést. Szolgálhatnak-e emberi bűnök díjtéltelezésként. Lehetnek-e tartóoszlopai a múltak, és alapkövei a jövőnek?
A választ nem adja meg a regény, de nagyon sok mást kapunk tőle. Főként hitet a szeretetben, a családban és az emberekben is.
No comments:
Post a Comment