Az idei év egyik meglepetése nekem Agatha Christie volt. Furcsa, hogy ennyi idő után még mindig meg tud lepni, bár bevallom becsülettel kevés Agatha Christie könyvet olvastam életem folyamán. Főiskolán kötelező volt a „Gyilkosság az Orient Expressen”, és mint a kötelező olvasmányok általában ez is elrettentésül szolgált. Később még nekiveselkedtem egy-két kriminek, de nem annyira az én műfajom, úgyhogy mindig érzetem egy hiányt az általános műveltségemben, de sohasem vonzott annyira, hogy be is töltsem. Ez most némiképp változott, hála a Helikon Kiadó 2024-es új kiadásának.
Tudtam, hogy Mary Westmacott a krimikirálynő írói álneve, mégis szinte vakon nyúltam rá a kötetre, ami sokkal vaskosabb, mint a Christie-krimik, a borító sem utal semmire, de a színvilága olyan különös, hogy simán magához húzott. Tudtam, hogy Christie nem csak krimiket írt, de mégsem számítottam valahogy erre a történetre.
Agatha Christie nekem, cselekményközpontú történet védjegye. Nagyon angol, tehát visszafogott, mégsem lehet leíró szerzőnek nevezni. A környezetrajzok és karakterépítések mindig alulmaradnak a regényeiben a történetvezetéssel szemben. Nála abszolút a cselekményre vetül a fókusz. Ebben a történetben mintha kicsit kifordulna Christie írói stílusa. Lassabb, ráérősebb a történetmesélés, és sokkal több időt ad a jellemek kibontására. A környezetrajzot itt sem viszi túlzásba, de teljesen hozza az I, világháború előtti, közbeni Anglia hangulatát.
Fogtam magam és kényelmesen elhelyezkedtem a történetben. Lassan, mondhatni a kályhától indult el a cselekmény. Szinte a bölcsőtől kíséri a főszereplők útját, amit először nem is értettem. Aztán a közepe felé elkezdett összeállni a koncepció, és egyszerre rázóssá is vált a történet, és előbújt a Christie féle csavaros és furmányos cselekményépítés. A végét, már pislogás nélkül olvastam, nehogy lemaradjak valami izgalmas mozzanatról.
Tartalmas utazás volt. Teli volt ellentmondással a regény. Visszafogott és némiképp távolságtartó az E/3-as történetmesélés, és van benne valami furcsa pátosz, amitől időnként fellengzősnek is tűnik a narráció. A szöveg mégis egyszerű, gyorsan olvasható. Ugyanakkor sok izgalmas filozófiai kérdés bújuk meg a sorok közt, mégis egy fő tételre épít, amit már a bevezetésben lefektet. Ahhoz, hogy megértsem a koncepciót, a regény végén újra kellett olvasnom a prológust. Lehet romantikusnak nevezni a történetet, de sokkal inkább lélektani regény. Rengeteg olyan gondolatot hozott felszínre az olvasás, amik hosszasan velem maradnak.
Agatha Christie zsenialitásához hozzátartozik, hogy meglepő módon nem volt klisé a történetben. Fogalmam sem volt, hogy merre tart, és még, amire lehetett számítani az sem pont úgy történt, ahogy azt feltételeztem. Sokszor éreztem lehetetlennek egy-egy csavart, de kétségkívül hozzátartozott a történetépítéshez és a regény varázsához is az, ahogy a lehetetlennel játszott az írónő.
A jellemrajzok csodásan felépültek. Veron, Sebastian és Joe némiképp tipikus figurák, mégis mindegyikükben valami teljesen egyedi és sajátos vonás. Részleteikben válnak igazán egyedivé és érdekessé. Azt nem mondom, hogy mindegyiküket kedveltem, de érteni értettem őket.
A történet a művészetről és a szerelemről szól. Arról, hogy ez a kettő építi vagy kizárja egymást. A szerző tudása elképesztő. Egy idegennek tűnő műfajt, a zenét, azon belül is az operát választotta ahhoz, hogy a filozófiai tételét bemutassa, és izgalmas volt így is, hogy igazából hozzászólni sem tudok a témához. Ehhez még hozzáadódott néhány erős irodalmi utalás is, úgyhogy sokat tanultam a regényből a műértelmezésről, és általában a művészetekről. Biztos vagyok benne, hogy olvasok még Mary Westmacott regényt.
Köszönöm szépen a Helikon Kiadónak a remek olvasmányt!
Adatok:
Kiadó: Helikon Kiadó
Megjelenés: 2024.
Oldalszám: 512
Fordította: Vallasek Márta
Fülszöveg:
Agatha Christie olykor új vizekre evezett és Mary Westmacott álnéven finom rajzolatú, lélektani regényeket is papírra vetett. A titokzatosság homályából kibomló történetek főhősei látszólag hétköznapi emberek, ám mindegyikük életére elhallgatott igazságok terhe vet sötét árnyékot. Az izgalom lassú-lusta, majd egyre erőteljesebb fokozása nem kell, hogy gyilkosságig vigye a történetet; a krimi koronázatlan királynője hullák nélkül is sorsfordító konfliktus elé állít mindenkit.
Az új operaház megnyitója fontos társadalmi esemény volt Londonban, amelyen megjelenik a királyi pár is. A nyitódarab azonban megosztja a páholyok népét – azt suttogják, az álnév mögé bújó zeneszerző orosz származású, majd meg azt, hogy zsidó származású orosz. A szakma a jövő zenéjének tartja a zseniális művet, a szerző személyét illető igazságot azonban csak az operaház igazgatója tudja, aki kisfiú kora óta ismeri Vernont, a komponistát. Az ősi angol család utolsó sarjával életében a zene olyan erős hatalomnak bizonyult, amely tragikus választásra kényszerítette őt, de csak így lett képes arra, hogy megalkossa ezt a kristálytiszta remekművet. Vajon megéri az alkotó áldozata? Megéri a remekmű az emberi szenvedést?
A regény megvásárolható itt:
Libri