Kevés olyan könyvvel találkoztam, aminek ennyire kifejező lett volna a címe.
Daisy Goodwin, a különleges és nagyszerű nők életregény írója ezúttal Maria Callas életének egy jelentős szakaszát tárja fel, ebben nagyívű, ugyanakkor alapos regényben. A szerző Victoria királynő és Sissi után az opera királynőjét választotta hőséül, de Maria Callas igazából minden nő hőse lehetne. Egy középszerű külsejű, nehéz sorsú nő, aki a tehetség, a kitartás és a kemény munka ötvözetéből szobrot emelt önmagának.
Callas egy Amerikában élő görög házaspár második lánygyermeke. Szülei sem a hazájában, sem a nevelésében nem tudtak megegyezni, ezért anyja, - miután apjától elválik - hazaviszi Görögországban, épp a világégés előtt. A II. világháború minden borzalma már Európában találja a tehetségét bontogató lányt, és kissé el is bánik vele. Ezekből az évekből csak pár visszaemlékezést, és néhány anekdotát kapunk. A regény ott kezdődőik, ahol Maria Callas már elismert operaénekesnő. Túl van már néhány nagy szerepen és szakmai konfliktuson, és készen áll arra, hogy magánéletében is megérkezzen a mindent elsöprő szerelem. A történet a már kiforrott személyiségű, méltán híres Maria Callas aktív éveit, és a görög milliárdossal, Arisztotelész Onassis-szal való viszonyát mutatja be.
A cím kifejező, Maria Callas a nagybetűs DÍVA megtestesítője. Voltak hibái. A regény nem is akarja elkenni a negatívumokat, nem szépíti a sztárallűröket, és nagyasszonyos megnyilvánulásokat, de megmutatja ezek hátterét is. Megmutatja a siker árnyoldalait. A tehetség elvesztésétől való rettegést, az érdekkapcsolatokat, a sajtó negatív hatásait. Azt, hogy ennyire nehéz nőként megfelelni egy szerepnek, egyenrangúvá válni és mítosszá lenni úgy, hogy tulajdonképpen igazán sosem volt része kizárólagos szeretetben.
Sajnáltam és megértettem akkor is, ha alapvetően nem sok közös pontom van Maria Callas-sal. Most így a felnőttkorom közepén, a könyv hatására hallgattam meg néhány áriáját, és értettem meg a művészi jelentőségét. Eddig nekem ő főként Jackie Kennedy ellenlábasa volt. Ez a nagyszerű, olvasmányos életrajz mindent megtesz az objektivitásért, de tagadhatatlan, hogy a szerző Maria Callas igaz híve. A szöveg pergő párbeszédekkel tűzdelt, nagyszerűen kirajzolja LA Divina alakját, ugyanakkor a szerző saját bevallása szerint is változtatott néhány mozzanatot a valóságon, hogy jobban illeszkedjen a regény szerkezetébe.
Izgalmas és átfogó mű. Főként azoknak szól, akik most ismerkednek Maria Callassal. Illetve azoknak is, akik szeretik az olvasmányos, jól felépített életrajzokat.
A könyvet köszönöm szépen a Helikon Kiadó-nak.
Adatok:
Kiadó: Helikon Kiadó
Megjelenés: 2024.
Oldalszám: 384
Ford.: Kallai Nóra
Fülszöveg:
Maria Callas minden idők legünnepeltebb operaénekesnője volt. Arisztotélisz Onászisz a világ egyik leggazdagabb embere. Szerelmük úgy indult, mint egy tündérmese.
Maria – aki a nácik által megszállt Görögországban nőtt fel, egy olyan anya mellett, aki könyörtelenül kihasználta – nehezen nyílt meg az embereknek.
És most életében először úgy érzi, talált egy férfit, aki nem a legendás operadívát látja benne, hanem az elragadó nőt. Onászisz bevezeti őt az elképzelhetetlen gazdagság világába, megismerteti Elizabeth Taylorral, Richard Burtonnel, Windsor hercegével és hercegnéjével…
De a tündérmese aztán keserű fordulatot vesz.
És most életében először úgy érzi, talált egy férfit, aki nem a legendás operadívát látja benne, hanem az elragadó nőt. Onászisz bevezeti őt az elképzelhetetlen gazdagság világába, megismerteti Elizabeth Taylorral, Richard Burtonnel, Windsor hercegével és hercegnéjével…
De a tündérmese aztán keserű fordulatot vesz.
A könyv megvásárolható ezen a linken: Libri webáruház
No comments:
Post a Comment