Tuesday 22 November 2022

Matt Ralphs: Skandináv ​mítoszok

A vikingek világa csupa rejtély. Pár éve Norvégiában járva egy viking hajó múzeumban fedeztem fel, hogy gyakorlatilag a kora északi népek kultúrája alig hasonlít bármelyik általam ismert kultúrához. Viszonylag keveset tanultam művészettörténetet, talán összesen két félévet, de még említésszinten sem vettük az Észak-Európai országokat. Maximum az Asterix mesék, vagy a Monty Python –Erik a Viking filmek során találkoztunk a vikingekkel, mással meg még ott sem. Némi változást hoztak ugyan a  Thor filmek és a Marvel univerzum ami ráirányította  a reflektorfényt az északi mitológiára, de még így is felderítetlen és izgalmas világ ez, teli különös mesékkel.

Ha egyszerűen történetekként kezeljük a mítoszokat, akkor érdekes és furcsa mesék. Találunk itt mindent, nőnek beöltöző férfiakat, hallá változó isteneket, óriások és isteneke szerelméből születő farkasokat. Némelyik mese elég kegyetlen, a halál és a gyilkosság természetes része az összes mítosznak. Pont mint a vikingek életének. A kegyetlen életkörülmények tükröződnek a nép hiedelemvilágában. Ugyanakkor játékos, néhol vicces történetek is szerepelnek a gyűjteményben, s az Istenek jelleme ugyanolyan változatos, mint az embereké. Thor például meglehetősen ostobának tűnik.

Ha komplexebben, hiedelemvilágként és ősi hit alapjaként tekintünk a mítoszokra, akkor fel kell ismerni, hogy meglehetősen természetközeli olt  a vikingek hitvilága. Elsősorban arra épült, amit láttak és tapasztaltak, de mégsem hasonlít igazán a világ többi természeti vallására. Természetesen vannak hasonló elemek, de a világkép összetettsége, és a mesés elemek száma szerintem egyedülálló.

A vikingek istenei korántsem hatalmasok. Gyarlók és emberiek, talán amiatt, hogy az emberek közel érezzék magukat hozzájuk.

Furcsa felfedezés volt, hogy az északi-istenek megjelennek az angol nyelvben, a hét napjaiban, és hogy az elfek és trollok tulajdonképpen a vikingektől származnak. Bár aki járt Norvégiában az tudja, hogy a trollok tökéletesen a nemzeti kultúra alapját képezik.

A könyv külalakja impozáns. A rajzok és a színvilág visszaadja a vikingek kissé darabos és hűvös világát, mégsem fagyos. Sok az aranyszín, a barna és a piros, amik kicsit felmelegítik a meséket. Az egyes mítoszokat csoportokba foglalja  a könyv, és a csoportok közt az isteneket mutatja be egyenként, illetve  a világfelépítést.  Mindezt rengeteg grafikával, nagyon szemléletesen teszi, és természetesen a vikingekről is sok kiegészítő tájékoztatást tartalmaz a kiadvány.

Jellemzően a könyv inkább rajzos és szemléletes bevezetés az északi mítoszok világába, segít tájékozódni gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, könnyen érthető, és laza olvasmány. Egy-egy mítosz többnyire 2-3 oldal, és viszonylag rövid szövegű. Általános iskolás gyerekek is bátran ismerkedhetnek vele.

Összességében a HVG Könyvek kiadóra jellemző igényes munka ez a könyv, sok érdekes információt tartalmaz és kicsit fellebbenti a fátylat a vikingek titokzatos világáról.

Adatok:

Kiadó: HVG Könyvek
Megjelenés: 2022.
Oldalszám: 144
Illusztrálta.: Katie Ponder

Fülszöveg:
Fedezd fel a tűz és a jég világát, ahol istenek versengenek a hatalomért, óriások harcolnak szörnyekkel és trollok bújnak meg a barlangokban. A több mint 20 gyönyörűen illusztrált történetből megismerheted az északi istenek és teremtmények fantasztikus kalandjait.

No comments:

Post a Comment