Csípem Holden Rose „Lapozz és Parázz!” sorozatát. Sok érdeme van, - érdekes, fordulatos, könnyen olvasható –de a legnagyobb az, hogy főként a kamasz fiúkat szólítja meg, mint a lányokat Még mindig kevés fiús könyv van (nyilván nagyon kevés fiú olvasó is), olyan pedig végképp kevés, ami sorozat létére változatos is. Az első rész, szellemes, a második űrlényes, ez pedig a párhuzamos idősíkokról szól, és egy picit az időutazásról is.
A könyv külseje illik a sorozathoz, bár nekem ez most kevésbé figyelemfelkeltő, mint a többi rész. A színvilága sem kifejezetten az enyém, de ez igazából nem befolyásolja a történet élvezeti értékét. (Azért ha lehet legközelebb egy napsárga kötet jöjjön! )
A regény helyszíne szokás szerint a kitalált Farango szigete, a főszereplő pedig ezúttal egy kamaszlány, Frida Gabriella Hammond. Talán ez meglepő az első két kötet után, de Frida igazából nem egy lányos lány, sőt, valahogy az egész sorozatban nem különülnek el élesen a nemek. Holden Rose megoldotta, hogy a különbségek helyett inkább a hasonlóságokra épített, így cseppet sem számít a történet szempontjából az, hogy fiú vagy lány a főszereplője. Nincsenek lányos kiszólások, vagy lányos értékrend, az öltözködésről is maximum csak érdekességképpen esik szó. Ez lényeges, hiszen ebben a korban nem feltétlenül kedvelik még a fiúk a lányokat (hogy finoman szóljak.)
Frida egy nagy családban élő átlagos kamaszlány, átlagos problémákkal, és egy kevésbé átlagos tengerész apukával, aki a regény kezdetén épp eltűnt a tengeren. Bármennyire is érdekes felütés lehetne, Frida történetének mégsem ez adja az apropót, hanem egy különös amulett és egy véletlen baleset. Minden szándékosságot elkerülve, Frida a balszerencse különös sorozatának folyományaként találja magát egy párhuzamos világban, ahol minden nagyon hasonló, de mégis eltérő. Ez így önmagában is érdekes lenne, de gy Holden Rose regényről beszélünk, így tulajdonképpen a kaland után kezd minden egy kicsit megőrülni. Frida világból világba lép, időnként időben és korban is tovalibben, végül már csak néhány szereplő marad állandó a kalandokban. Meg a tükör és az amulett.
Izgalmas még elképzelni is, hogy léteznek velünk párhuzamos világok, hát még átélni! Szerintem mindenki elgondolkodott már azon, hogy mi lenne ha más családja lenne, az ellenségeiből barátok válnának, vagy fordítva, gazdag, vagy épp szegény lenne. Nos itt minden ilyen ötlet meg is valósul (majdnem), miközben botladozva lépdel előre a főhős vélhetően a kiindulási pont felé. Mert bármilyen izgalmas is az utazás, Frida igazán csak hazajutni szeretne.
Szeretem a „Lapozz és parázz” könyvek dinamikáját. Egy pillanatig sem unalmas, sodró lendületű történetek, teljesen jók arra, hogy magával ragadjanak egy, a számítógépes játékok világában felnövő kamaszt. Nincs túlbonyolítva és túlmesélve a történet, sőt néhol kicsit több körítés igazán jól is esett volna. Kíváncsi lettem néhány mozzanatra még, érdekelt, hogy a háttérben mi miért történt, de végül is értem, hogy a célközönség nálam vélhetően kevésbé aprólékos.
Remek ez a sorozat. Igazi vidám kikapcsolódás, miközben azért olyan fontos témákat is érint, mint a család, a barátság, a hűség és a szabadság. Érdemes egy óvatlan pillanatban belenyomni egy mit sem sejtő kamasz kezébe, hátha magával viszi őt is egy páratlan és különleges utazásra.
Adatok:
Kiadó: Móra Kiadó
Megjelenés: 2023.
Oldalszám: 192
Fülszöveg:
Azért kezdek bele ebbe a naplóba, mert nem tudom, milyen őrült világba kerülök legközelebb. Szeretném, ha később visszakereshetném az eseményeket és azok sorrendjét, mert bevallom, kissé összezavarodtam. Ami biztos: én Frida Gabriella Hammond vagyok, tizenkét éves, és Farango szigetén születtem. Ennyi.A többi teljes homály. A tükör miatt az.
Most pedig leírom, mi az a tükör, és hogyan tette tönkre az életem.
A Lapozz és Parázz!-sorozat legújabb kötetének története ezúttal párhuzamos világokban játszódik.
Ez nem egy ártatlan látogatás volt. Hanem egy invázió.
A könyv megvásárolható itt: Móra Kiadó
No comments:
Post a Comment